Chłodziwa organiczne i syntetyczne
Właściwy dobór chłodziwa do obróbki metali jest kluczowy do zmniejszenia zużycia narzędzi obróbczych, przedłużenia trwałości emulsji oraz ochrony antykorozyjnej obrabianego materiału i maszyny. Dobrej jakości chłodziwo lepiej chroni narzędzia skrawające, przez co znacząco redukuje ich zużycie. Bardzo ważna jest w tym wypadku zawartość dodatków EP (extreme pressure additives – dodatki chroniące elementy pracujące przy wysokich obciążeniach) i AW (antiwear additives – dodatki przeciwzużyciowe). Aby powstrzymać rozwój grzybów i bakterii w emulsji obróbczej istotne jest utrzymanie prawidłowego poziomu pH – optymalnie 9.
Jakie chłodziwo wybrać?
Chłodziwo należy dobrać pod dany proces obróbczy oraz obrabiany materiał. Niestety nie ma chłodziwa „najlepszego do wszystkiego”, ale są pewne produkty stosunkowo uniwersalne.
Chłodziwa organiczne – ekologiczne w skrawaniu są stosowane ze względów na ochronę zdrowia pracowników jak również w wyniku zmian prawnych w obrocie substancjami czynnymi w ramach produktów biobójczych. Temperatury jakie występują bezpośrednio w strefie skrawania wymagają stosowania cieczy chłodząco-smarujących, czyli płynów obróbkowych. Głównym celem stosowania tego rodzajów płynów jest odprowadzanie ciepła ze strefy obróbki i tym samym ograniczanie przegrzewania się narzędzia i przedmiotu obrabianego. Pozwala to na:
- zmniejszenie tarcia powierzchni przedmiotu obrabianego oraz wióra o powierzchnie narzędzia,
- wydłużenie okresu trwałości narzędzia,
- skuteczniejsze usuwanie wiórów ze strefy obróbki,
- przeciwdziałanie powstawania narostu,
- lepszą dokładność geometryczną obróbki oraz jakości powierzchni obrobionej.
Coraz bardziej popularne stają się też chłodziwa syntetyczne. W porównaniu do produktów półsyntetycznych skuteczniej oddzielają olej przeciekowy, są też bardziej przejrzyste, co ułatwia obserwowanie strefy obróbki. Nie powodują ponadto problemów powiązanych z pienieniem, nawet gdy warunki są sprzyjające dla tego zjawiska: stosowana jest demineralizowana lub miękka woda, wysokie ciśnienie, mikrofiltracja lub wielkość zbiornika jest mała.
Podczas przejścia na stosowanie syntetycznego chłodziwa warto dobrać taki produkt, który łączy w sobie zalety „syntetyka” i chłodziwa półsyntetycznego, takie jak wysoki poziom ochrony antykorozyjnej, stabilność biologiczna oraz stabilność w wodzie o wyższej twardości.
Na życzenie Klienta możemy przygotować dowolny produkt
ZAPYTAJ O PRODUKT
Michał Kuryś
Specjalista ds. sprzedaży
+48 698 147 200
michal@glikol.com